بازنشستگان و نکنولوژی

استفاده از فن‌آوری‌های جدید چه فوایدی برای سالمندان دارد؟

فن‌آوری تضمین بزرگ و مهمی برای بهبود زندگی سالمندان ایجاد می‌کند و این امکان را به آنها می‌دهد تا استقلال خود را حفظ کرده و طول عمر بیشتری داشته باشند.

موسسه خانواده سلامت بنیان- بنیامین نعیمایی؛ استفاده از فن‌آوری‌های روز تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی سالمندان دارد. این مساله وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانید بسیاری از کشورها با پدیده سالخوردگی جمعیت روبه‌رو شده‌اند یا در آینده این پدیده را تجربه خواهند کرد. در حال حاضر حدود ۱۲ درصد از جمعیت جهان سالمندان هستند که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ این میزان به حدود ۲۰ درصد جمعیت جهان (2 میلیارد نفر) افراد ۶۰ ساله و بیشتر برسد.

تا 30 آینده 25 درصد از جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می‌دهند

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد رشد جمعیت سالمندان در کشورهای در حال توسعه مانند ایران بیشتر خواهد بود. در حال حاضر حدود ۹ درصد از جمعیت ایران افراد بالای ۶۰ سال هستند و طبق پیش‌بینی‌ها در سال ۱۴۳۰ بیش از ۲۵ درصد جمعیت را سالمندان تشکیل می‌دهند. زیرا جمعیت متولدین دهه ۶۰ (بیش‌زایی انقلاب) وارد سنین سالمندی خواهند شد.

سالمندی به معنای از کارافتادگی نیست

معمولا دوران بازنشستگی همراه با اتمام دوران میانسالی و ورود به دورانی است که از آن به عنوان سالمندی یاد می‌شود. اما سالمندی حتما به معنی از کارافتادگی و دور افتادن از چرخه عادی زندگی نیست. سبک زندگی ما و اینکه چقدر بخواهیم دوران خوبی در بازنشستگی و سالمندی تجربه کنیم تعیین کننده کیفیت زندگی ماست.

امروزه که سرعت تولید دانش و تغییر آن زیاد است، گاهی اوقات فکر می‌کنیم فن آوری‌های جدید از جمله زندگی دیجیتال و فضای مجازی فقط برای جوانان و نسل جدید است، در حالی که اینطور نیست.

پتانسیل‌های بالای تکنولوژی‌های جدید برای بهبود زندگی سالمندان

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما بیشترین پتانسیل برای بهبود زندگی سالمندان در تکنولوژی‌های ساخته شده برای جوان‌ترها وجود دارد. بعضی حوزه‌های به شدت رو به رشد مانند خانه‌های هوشمند که به نظر می‌رسد برای بهبود شرایط زندگی جوانان مناسب باشد، ممکن است حتی تاثیر بیشتری روی زندگی افراد سالخورده داشته باشد.

تکنولوژی تضمین بزرگ و مهمی برای بهبود زندگی سالمندان ایجاد می‌کند و این امکان را به آنها می‌دهد تا استقلال خود را حفظ کرده و طول عمر بیشتری داشته باشند. همچنین، ابزارها و خدمات تکنولوژی می‌توانند به کسانی که از سالمندان مراقب می‌کنند کمک کرده و آرامش خاطر بیشتری به آنها بدهند. این ابزارها همچنین به سلامت و بهداشت بیشتر سالمندان هم کمک می‌کنند و از صرف هزینه‌های زیاد در بیمارستان‌ها یا مراکز نگهداری از آنها، جلوگیری خواهند کرد.

تحولات فن‌آوری در همه عرصه‌های زندگی وجود دارد، از گوشی تلفن ثابت و تلفن همراه گرفته تا کوچک‌ترین وسایل پخت و پز. تصور کنید تا همین 10 سال قبل همه اجاق گازهای خانگی با کلید و پیچ‌های معمولی کار‌ می‌کردند اما نسل جدید اجاق گازها که در کشور ما هم وجود دارد، دیجیتال و لمسی است و کار کردن با آنها ساده شده است. همچنین، غذاسازهایی وجود دارد که زحمت چند ساعت تلاش برای آشپزی را به کمتر نیم ساعت کاهش می‌دهد.

هر پدیده‌ای نکات مثبت و منفی خود را دارد. در مورد تکنولوژی‌های جدید نیز تا حد زیادی نحوه استفاده از این ابزارها تعیین کننده عوارض و مزایای آنهاست.

ویژگی‌های مثبت تکنولوژی‌های جدید برای سالمندان

ویژگی‌های مثبت فن‌آوری‌های جدید مانند فضای مجازی بسیار زیاد است که از میان آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیریت زمان
 • به روز شدن
 • کاهش فاصله‌ها
 • تسریع کارها
 • صرفه‌جویی مالی و زمانی
 • افزایش فعالیت مغزی (ورزش ذهن)

نکته مهم دیگر این است که استفاده اصولی از ابزارهای رسانه‌ای با یک برنامه‌ریزی صحیح  باعث می‌شود اشخاص سالمند احساس بیهودگی نکنند و ارتباط اجتماعی بیشتر و مناسب‌تری با دیگران داشته باشند.

عوارضی که استفاده از فن‌آوری‌های جدید می‌تواند داشته باشد

اما این ویژگی‌های مثبت می‌تواند تحت تاثیر مواردی باشد که از آنها به عنوان عوارض یاد می‌شود:

 • وابستگی زیاد به استفاده از فن‌آوری‌ها
 • کم تحرکی و کاهش فعالیت‌های فیزیکی
 • موارد روانشناختی و اجتماعی مثل کاهش حضور فیزیکی در جمع دوستان
 • کم شدن گفتگو در خانواده

سالمندان با رعایت بعضی از نکات می‌توانند هم از فن‌آوری استفاده کنند هم کیفیت زندگی بهتری داشته باشند.

شیوه کار با تکنولوژی‌ها را یاد بگیرید

این روزها روزنامه‌ها هم الکترونیکی شده‌اند و در سایت‌ها یا شبکه‌های مجازی فعالیت‌ می‌کنند. شما برای اینکه با ابزارهای نوین زندگی آشنا شوید و طریقه کار آنها را یاد بگیرید باید مطالعه کنید. در این زمینه، روزنامه‌ها و سایت‌های خبری اطلاعات مفیدی به شما می‌دهند.

از جوان‌ها کمک بخواهید

برای اینکه از دانش روز عقب نمانید باید فاصله خود را با جوان‌ها در این حوزه‌ها کم کنید. بهتر است تجربیات خود را در اختیار جوان‌ها بگذارید و از آنها بخواهید تا راه‌اندازی ابزار‌های دیجیتال یا جدید را به شما یاد دهند. به هر حال، به یاد داشته باشید که همیشه باید یاد بگیرید.

روابط اجتماعی خود را حفظ کنید

کار دیگری که بهتر است انجام دهید این است که روابط اجتماعی خود را با دوستان، همسالان و همکاران سابق حفظ کنید، در گروه‌های مجازی عضو شوید، به‌طور برنامه‌ریزی شده قرار‌های حضوری بگذارید و جمع دوستان و خانواده را حفظ کنید.

سبک زندگی خود را با فن‌آوری هماهنگ کنید

اگر سبک زندگی خود را با فن‌آوری روز هماهنگ کنید، کیفیت زندگی‌تان بالاتر می‌رود. تعیین اهداف کوچک و قابل دسترسی و خرد کردن اهداف به موارد کوچک‌تر و قدم‌های کوتاه برداشتن در این راه کمک‌ می‌کند.

32 در مورد “استفاده از فن‌آوری‌های جدید چه فوایدی برای سالمندان دارد؟”

 1. رضا بزی حسنی

  سلام و عرض ادب خدمت همه دست اندرکاران گرامی بنده حقیرپس عمری تلاش و انجام وظیفه ودارای 5فرزند پس از پایان خدمت فروشگاه کوچکی تهیه نمودم که جهت ارتقاء آن به سازمان بازنشستگی مراجعه کردم هیچگونه حمایتی تاکنون صورت نگرفت

 2. ارتش اگه میخوادکمک کنه بایدنگاه ب تعدادافرادخانواده کنه ..همسرمن42سالشه بازنشسته شده با این حقوق کم باید بره دنبال کارچرا؟،چون مدرسه مجازی شده 2بچه بزرگم گوشی میخوان..جون 2قلوهام پمپرزو لباس شیرخشک و وومیخوان ماخانمها هم ک ب قناعت عادت کردیم شکرخدا.بازنشسته هاخودشونم ک فراموش کردن ک وجود دارن..مسافرت ک هیچ..

 3. واللهفقط میگن بچه بیارید من2بچه بزرگ دارم بایک2قلو2ساله چ کمکی دولت کرده؟؟؟ارتش چ کمکی کرد؟؟بخداشیرخشک پمپرزگرونه بازنشسته مگه چقدمیگیره؟؟

 4. نوراله یاوری

  باسلام وعرض خسته نباشی به همه عزیزانی که تلاش میکنند تا کاری برای بهتر شدن حال بازنشستگان کنند، مطالب خوب است اما واقعیت آن است که سردار فرمانده محترم سپاه یکی از استانها گفت، بازنشستگان جزو مردگانند!؟ با تشکر نوراله یاوری

  1. عین اله عرب

   اصلا اینجور بازنشسته هم حق زندگی داره فقط باید خودش بخواهد،،،، ورزش،کار،حضور در اجتماع و،،،،،،،

  2. با سلام و عرض خدمت تمامی عزیزانی که تمام وقت خود را برای بهبود حال بازهای نشسته به کار گرفته اند
   -باز نشسته یعنی باز نشسته که همیشه در تکاپوست
   -بازنشسته یعنی چندین سال تجربه،چندین سال مهارت،….. صبر ، گذشت و،،،،،،
   بازنشسته یعنی برکت خانواده و،،،،

  3. کدوم شهر و چه زمانی ما حق پیگیری از طریق فرماندهی معظم کل قوا و ستاد کل نیروهای مسلح همچنین سازمان قضایی نیروهای مسلح داریم

 5. سلام مطالب بسیار حائز وقابلی برای اجرا طرح نمودید اما طرح و عنوان موارد معمولا راحت صورت میگیرد اما در مرحله اجرا کمیتها مشخص میگردد حتی الامکان سعی شود طرحها کم هزینه ویا بدون هزینه در دسترس عزیزان قرارگیرد مثلا طرح انجام امور دسته جمعی یا برقراری ارتباط با هم کیشان ویا فعالیتهای گروهی ابزار ادوات مثلا هفته ایی دوروز گردهمایی ورزشی نیاز لباس وسیله تردد وسیله های فعالیتها نوع ورزش وود ساده ترین روش استفاده از تکنولوژی اینترنت و استفاده از فضای مجازی از اثرات منفی جسمی که بگذریم هزینه های اینترنت وغیره قبل از ارائه هرگونه طرحی ابتدا داشتن بار مالی وهزینهای مالی محاسبه وبعد از تبادل وتامین مطرح شود سالمندانی که درتامین مایحتاج روزمره بدلیل عدم استطاعت مالی معطل هستند وبا سختی معیشت روبرو هستند قادر به تامین هیچ هزینه ایی برای فعالیتهای تقویت روحیه نبوده

  1. محمد رضا جهان بخشی

   سلام ضمن آرزوی سلامتی به همه ای جهان
   خوب بود ان شاءالله ادامه داشته باشه

  2. عین اله عرب

   با سلام و عرض ادب خدمت تمامی عزیزان
   خدمت برادر ارجمند جناب آقای یاوری عرض کردم بازنشسته یعنی،،،،،،،،،،
   حال با شرایطی که شما می فرماید ما باید بنشینیم منتظر،،،،،،
   آقا یه عمر کار کردیم برا الان ،،
   خوش باش لذت عمر باید برد

 6. مریم چقاجردی

  سلام وعرض ادب وتشکرازمطالب بسیارپربارواموزنده.امیدوارم ادامه دارباشه تااندکی ازدغدغه های زندگی روزمرگی ما بکاهد.ودربیشتر سلامت نگه داشتن روح وجسم ماکمک قابل توجهی باارائه راهکارهای شماداشته باشد.مویدباشید
  بازم ممنون

 7. سلام خسته نباشیدبرای مابازنشستگان گام مفیدی است امیدوارم درقرعه کشی اسم من دربیاد
  ارادتمندهمه دوستان یداله دمورزاده ازخوزستان

 8. هادی حسینی

  به نام خدا مطالب. مطالب خوب وارزشمندی هست ومیتواند خیلی تاثیر گذار در روند زندگی باشد به شرطه این که ادامه دار باشد ونه سالی یا دوسالی یک بار یه طرحی اجرا شود. باتشکر از همکاران وطراحان محترم

 9. سلام مطالب مفید است بعد از این سرفصل های کلی مطالب آموزشی چ
  گونگی استفاده و آشنایی بیشتر باز ایستادگان گرامی از تکنولوژی و خدمات علمی جدید بصورت آموزش محور مد نظر قرار گیرد ممنون از زحماتتان
  09153611884

 10. جلال ذبیحی

  بنام خدا
  سلام علیکم
  بااحترام بسیار عالی مطالب وراهکارهای بسیار خوب و آموزنده ای را مطرح نمودید
  البته باید عرض کنم بازنشستگان عزیز وارجمند که به فرمایش مقام عظمای ولایت الامام خامنه ای مدظله العالی آئینه شاغلین می باشند متأسفانه مورد بی مهری و کم لطفی مسئولین و سازمانها قرار میگیرند
  کم کم منزوی وگوشه گیرمی شوندوبه یک فردی که خود را سربار جامعه می داند تبدیل می شوند سازمان هم حمایتی نمی کند خودم مدرک فوق لیسانس گرفتم کدام سازمان مدرک مرا می پذیرد ازاین قبیل معضلات ومشکلات زیاداست البته بنده بخاطر عشق وافری که به حضرات امامین خمینی و خامنه ای دارم از فعالیتهای اجتماعی کنار نکشیدم ودر تمام زمینه ها فعالیت دارم شما با پیشنهاد جایزه ۵ و۱۰ میلیونی همکاران را جذب کارگاه می نمائید که این جوایزهم معلوم نیست صحت داشته باشد یانه ازطریق همین کارگاه‌ها معضلات را شناسائی .راه حل آنرا پیداکنید

 11. منیژه عباسپور

  سلام من متولد ۶۰ هستم مستمری بگیر پدرم
  این کارگاه خیلی خوبه حتی برای افراد کم سن وسال چرا که استرس جزئی از زندگی بشر شده .
  خوبه که این کارگاه آموزشی رو گذاشتین ممنون

 12. غلامرضایاوری

  سلام‌ممنون‌ازکارگاه‌های‌آموزشی‌شما‌عزیزان۰۹۱۵۹۳۲۲۴۱۴‌غلامرضایاوری

 13. سلام علیکم این گونه ارتباطات میتواند امید وار کننده و آموزشی باشد ول بهتر است الگوهای موفق را معرفی نمایید

 14. سلام . با احترام اینجانب بازنشسته هوافضا سپاه ایرج مرادی از کرمانشاه (نویسنده هفت عنوان کتاب) به استحضار مدیران محترم می رساند که استفاده از فن اوری های الکترونیکی نظیر کامپیوتر و گوشی همراه برای بازنشستگان بسیار مافید و ارزشمند است . و اما در کنار این وسایل نیاز می باشد که فن اوری هایی علمی عملی نیز مورد بهره برداری بازنشستکان و همه مردم قرار گیرد . چرا که سیسیتم فضای مجازی . هیچکدام از نیازهای اولیه بشر تامین نمی کنند . یعنی فضای مجازی نه گرسنگی را برطرف می کند و نه تشنگی را . علاوه براین در سیستم فضای مجازی . اشتباهات انسان به راحتی حل و فصل می شود و اما در دنیای واقعی برای کوچکترین اشتباه هزینه های سرسام اوری در پی دارد و گاها قابل جبران نیست .
  و.. . ایرج مرادی نویسنده کتابهای ستاره درخشان )نور عقل و تسبیح مخلوقات (علم به روایت علم ( نشر موجک )

 15. سید محمد حسین مرکبی

  سلام تشکر از زحمت شما/آیا عکس از مردم کشور خودمان نداریم که تصویر یک خانواده غربی را گذاشتید.

  1. حمید سعادت یار

   سلام
   مورد خوبیرویاداورشدی چون عمین مواردنا چیز خود کوچک بینی هست

  2. ابراهیمی

   سلام علیکم منم به نوبه ی خودم ازشما تشکر میکنم وبا نظرآقای سید حسین مرکبی موافقم میتونید ازعکس پویانمایی یک خانواده بازایستاده نیروهای مسلح استفاده کنیدمثلا پدربزرگ ومادربزرگ وفرزندان ونوه هاو….

  3. سلام
   بفرمایید عکس جنابعالی رو بزارند
   مطمئنم با دیدن چهره افسرده و پژمرده د غمگین شما که مثل بقیه بازنشسته ها هستی،
   باید کلی گریست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا